Mimari Fotoğraf Çekimlerinde İş Akışı

Fotoğraf çekimlerimizi yaparken biz de her bir projeyi “proje” olarak değerlendiriyoruz ve iş akışımızı buna göre şekillendirerek müşterimize en faydalı ve en hızlı sonucu getirecek bir çalışma yapıyoruz. Bu yazımızda sizlere kısaca nasıl bir iş akışı ile çalıştığımızdan aşama aşama bahsedeceğiz.  Buyurun başlayalım:

HAZIRLIK

Hazırlık aşamasında fotoğraf çekimi ve havadan görüntüleme yapılacak projenin varsa mevcut fotoğrafları ve/veya proje çizimleri üzerinden genel ve detay çekimlerle ilgili bir fikir edinerek müşterinin bakış açısını ve beklentilerini anlıyoruz. Örneğin emlak çekimlerinde yaşam alanlarının birbirleri ile bağlantılarını korumak ve bu alanları en geniş biçimde fotoğrafa aktarabilmek öncelik olurken, dış cephe firmaları için yapılan çekimlerde daha detaylı, malzeme ve işçilik konularında anlatımı olan fotoğraflar önceliğimiz oluyor.

profesyonel fotoğraf çekimi, proje fotoğraf çekimi için iş akışı

Müşteri ile çalışma üzerinde mutabık kalınca yapılacak çekimlerle ilgili proje kontaklarıyla görüşülüp izinler alınıyor.(Havadan çeki yapılacaksa Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden de uçuş izni alınıyor) Bu izinlerden sonra hava durumu raporlarına göre çekim gününü kararlaştırıyoruz. Mümkünse muhakkak bir ziyaret gerçekleştirilerek yapılacak çekimle ilgili; konum, gündoğumu/günbatımı, insan ve araç trafiği, ışıklandırma, temizlik, gibi konularda fikir ediniyoruz, böylece çekim günü sürpriz yaşamadan, hangi bölümden ne şekilde fotoğraf alacağımızı belirlemiş oluyoruz.

 

ÇEKİM

Belirlenen günde erken saatte çekim alanında oluyoruz ve buradaki kontağımızla bir araya geliyoruz. Yapacağımız çekimlerle ilgili olarak kendilerine biraz daha detaylı bilgi verdikten sonra kendileriyle ekipmana kolay ulaşılabilir bir yer belirliyoruz. Çekim yapılacak alanlara ulaşımla ilgili bir sıkıntı olacaksa buraların çekime hazır hale getirilmesini istiyoruz.

pexels-photo-90368

Proje fotoğraf çekimleri öncelikle ışık, trafik, kalabalık gibi elimizde olmayan şartların optimumda olduğu durumlara göre şekillenmekle beraber, önce genel sonra detay çekimleri yapıyoruz. Eğer proje için drone çekimi de belirlenmişse yine ışığa ve hava durumuna bağlı olarak bu çekimleri de gerçekleştiriyoruz. Ara ara buradaki kontağımıza bilgi vererek işin takibi ve güvenlik konusunda mutabık kalıyoruz. Çekimler yapılırken genelde eşyaların ve etrafta bulunan materyallerin yer değiştirmesi gerekiyorsa yardım alıp o şekilde çekim yapıyor, daha sonra bunların yerlerine koyulduğundan emin oluyoruz.

Çalışma tamamlandıktan sonra kontağımıza muhakkak bilgi vererek çekimleri sonlandırdığımızı, gerekiyorsa bir sonraki çekim için haberleşeceğimizi belirterek ayrılıyoruz.

 

İLK MÜDAHALE VE ARA DEĞERLENDİRME

storage

Fotoğraf çekimlerinden sonra aslında bir o kadar zamanı da çekim sonrası işlemlerde harcıyoruz. Bu noktada, çektiğimiz fotoğrafların tümüne ortak uygulanacak post-process işlemlerini uygulayıp, bulut (Dropbox) üzerinden müşterimiz için özel olarak ayırdığımız ve diğer işlerde de sürekli kullanılacak alana fotoğrafları yüklüyoruz ve müşterimizden hangi fotoğrafların son haline getirilmesini istediğini iletmesini rica ediyoruz.

Bu noktada herhangi bir açığımız varsa proje alanında tekrar çekim yaparak ihtiyaçları %100 karşılamış oluyoruz.

 

 

ÇALIŞMALARIN DÜZENLENMESİ VE TESLİMAT

Mutabık kalınan fotoğraflar üzerinden detaylı post-process çalışmalarını yapıyoruz. Bu noktada önceliğimiz doğallığı bozmadan olası kusurları bertaraf etmek ve estetiğe katkı sağlamak. Yani manipülatif çalışmalardan ziyade düzenleme yapıyoruz. Varsa drone çekimlerinin montaj işlemlerini de gerçekleştiriyoruz.

workpngBu çalışmalar sonlandığında, bulut (Dropbox) üzerinde açtığımız klasöre son çıktıları ekleyerek müşterimize gerekli bilgiyi veriyoruz. Bu noktada mutabık kalamadığımız herhangi bir çalışma (fotoğraf ya da video) için düzenleme basamağını tekrarlıyoruz.

Bu iş akışı bir süre sonra karşılıklı beklenti ve çalışmaların anlaşılması ile çok daha kısa sürelerde sağlanıyor. Prosedürün bir standarda oturtulması hem müşteri hem de bizim için daha düzenli bir çalışma (takip edilebilir) ve daha hızlı sonuç sağlıyor. İleriki zamanlarda sizlerin de projelerinde aynı akışları sağlayıp harika sonuçlar almak dileğiyle. Görüşmek üzere.

You may also like

Leave a comment

Bize ulaşın